‘Şiddeti Frenliyoruz’ projesinin Mersin ayağı sona erdi

PİRHA- 4 ilde gerçekleştirilen ‘Şiddeti Frenliyoruz’ projesinin Mersin ayağı tamamlandı. Proje hakkında konuşan Avukat Figen Alp, şoförlerin şiddet gören kadın ve çocukların hayatını kurtarmada önemli bir yeri olduğunun altını çizerken, Mezitli’de, projeyle bilinçlendiklerini belirtti.

Bursa Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği’nin ortaklığıyla Van, Trabzon, Edirne ve Mersin’de 4 ayrı kadın derneği “Şiddeti Frenliyoruz” projesi hazırlayarak, şoförlerin eğitimi için çalışma başlatttı.

Hem proje hem de İstanbul Sözleşmesi’nin tek taraflı feshedilmesine ilişkin Mimoza Kadın Derneği yöneticileri onlarca durak gezerek şoförlere eğitim verdi.

Projenin finalini Mezitli’de taksi duraklarını ziyaret ederek tamamlayan dernek yöneticilerinden Avukat Figen Alp, Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi’nin doğru uygulanması halinde ‘Şiddeti Frenliyoruz’ projesi gibi çalışmaların devlet organlarınca yapılacağına dikkat çekti. Alp, “Ne yazık ki Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararıyla vazgeçiyor. Bizlerde bu durumun kabul edilemez. Çünkü İstanbul Sözleşmesi’nin hayat kurtardığını biliyoruz” dedi.

Avukat Figen Alp, projeye dair de özellikle şiddete uğrayan kadın ve çocukların ilk başvuracakları mercilere ulaşmada taksi şoförlerinin önemli bir misyonu olduğunu vurgulayarak, şoförlerin ne yapması ve hangi mercilere ulaşması gerektiği konusunda bilgilendirmede bulundu.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ FRENLEYECEĞİZ”

Mezitli Yağmur Taksinin Başkanı Gökhan Tepe de yakın zamanda kadına yönelik şiddet olayını yaşadıklarını aktararak, “Bunun üzerine Mimoza Kadın Derneği ile iletişime geçtik. Şoför arkadaşlarımızı bu tür durumlarda ne yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirdiler. Bilmediğimiz şeyleri öğrendik. Bizde Yağmur Taksi olarak kadına yönelik şiddeti frenleyeceğiz” diye konuştu.

Diren KESER/MERSİN

Diğer Haberler