Kadınlar sandıktan İstanbul Sözleşmesi ve eşitlik çıksın istiyor

 

Kadından Haber/ Fatoş Sarıkaya-

14 Mayıs seçimine sayılı günler kala kadınların gündeminde öncelikli olarak kazanılmış haklara yapılan saldırılar ve İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe girmesi var. Kadınların ortak dileği, sandıktan kadından yana politika üreten anlayışın çıkması yönünde.

Türkiye’de milyonlarca yurttaşın kaderini etkileyecek olan 14 Mayıs seçimlerinde geri sayım başladı. Tüm partilerde hummalı bir çalışma sürerken, seçmen sayısının yarısını oluşturan kadınlar cephesinde de aynı çalışma temposunu görmek mümkün. 21 yıllık AKP iktidarında hemen her gün farklı konularda mücadele etmek zorunda kalan kadınlar için 14 Mayıs’taki seçim oldukça önemli bir yerde duruyor. AKP iktidarı döneminde eşitsizliğin tavan yaptığı görüşünde hemfikir olan kadınların seçime dair beklentileri de, kadın sorunları ekseninde dönüyor.

Öte yandan milletvekili aday listelerinde kadın temsil oranını düşük bulan seçmen kadınlar, siyasette erkek çoğunluğun baskın olmasından memnun değil. Kadınlar, siyasette daha fazla  kadının yer alması yönündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyor.

KADINLARIN SEÇİM GÜNDEMİ: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Kadınların seçime ilişkin taleplerinde öncelikli olarak kazanılmış haklara yapılan saldırılar ve İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe girmesi var.

Mersin’de kadına yönelik şiddet alanında mücadele eden Mimoza Kadın Derneği Başkanı Çiğdem Göksoy, İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden iktidara kadınların oy vermeyeceğini söyleyerek, “Biz kadınların 14 Mayıs’tan yana büyük beklentileri var. Çünkü kazanılmış haklarımızın 20 yıllık süreç içerisinde geriye gittiği, kadınların yaşam alanlarına müdahale edildiği bir atmosferdeyiz. Kadınların sözlerinin yasaklanmaya çalışıldığı, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği, 6284’ün pazarlık konusu yapıldığı bir seçimle yüz yüze bırakıldık” dedi.

CHP Mersin İl Kadın Kolları Yöneticisi Gülşah Arslan da aynı vurguyu yaparak şunları söyledi: “Cumhuriyet tarihindeki en karanlık ittifaka karşı kadınların birleşmesi ve 14 Mayıs’ta bu zihniyete cevap vermesi gerekiyor. Önceliğimiz İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere kazanılmış haklarımızı yeniden elde etmek elbette ki. İnanıyorum ki 15 Mayıs, aydınlığa adım attığımız bir gün olacak. Ama gerçek mücadelemiz seçimden sonra başlıyor”

“KONCA KURİŞ İÇİN OY KULLANACAĞIZ”

Günebakan Kadın Derneği Üyesi Zübeyde Akpınar, HÜDA-PAR’ın Cumhur İttifakı ile olan ortaklığına dikkatleri çekerek, “Karşımızda kadınların kazanılmış haklarına göz dikmiş, cinsiyetçi bir ittifak var. Bütün siyasi pazarlıkları içinde kadın hakları bulunuyor Bu yüzden en çok kadınların seçime sahip çıkmaları gerektiğini düşünüyorum. Bizim için varlık yokluk seçimi. Konca Kuriş için oy kullanmalıyız. Konca’nın katilleri şimdi meclise girme çalışması yapmaktalar. Kadınlar kolay vazgeçmeyecekleri için bu seçimde iktidarın değişmesinde büyük rol oynayacaklarını düşünüyorum” sözlerini kullandı.

İHD Mersin Şubesi Kadın Komisyonu Sözcüsü Zeynep Benli de seçim sisteminin erkekler tarafından kurulduğunu belirterek, “Seçim sistemi erkekler tarafından kurulmuş, kadınlar da bunu yıkmaya çalışıyor. Biz kadınlar çok önceden başladık mücadeleye ve bu mücadelenin nüvelerini bu seçimde göreceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler