Mersin’de 9 ayda 7 kadın katledildi

MERSİN – Mimoza Kadın Derneği Başkanı Çiğdem Göksoy, Mersin’de 9 ayda 7 kadının katledildiğini belirterek, “Türkiye’de kadın hakları bir bütün olarak tehlikede” dedi.
Mimoza Kadın Derneği kuruluşunun 2’nci yıldönümü dolayısıyla dernek binasında açıklama yaptı. Açıklamanın yapıldığı salona, “Kadın dayanışması güçlendirir” pankartı asıldı. Açıklamada konuşan Mimoza Derneği Başkanı Çiğdem Göksoy, dernek faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
MERSİN’DE 9 AYDA 7 KADIN KATLEDİLDİ
Türkiye’de kadın haklarının tehlikede olduğuna dikkat çeken Göksoy, “Bu tehlike ikincil bir mesele değil. Ülkenin bütün acil sorunları ile eşit derecede önemlidir. Bu topraklarda yaşayan her kesimden kadınlar olarak, bu ülkede ya da başka bir ülkede kadın emeği ve bedeni üzerinden yürütülen her türlü eril siyasete karşı mücadelemizi büyütmekte kararlıyız. Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu (KCDP) verilerine göre 2022 Ocak ve Eylül ayları arasında Türkiye’ de 318 kadın cinayeti, kentimiz özelinde 2022 yılı Ocak ve Eylül ayında 7 kadın cinayeti ve 1 şüpheli ölüm olmak üzere toplam 8 kadın katledildi. Bu veriler bizlere gösteriyor ki kadınların yaşam hakları her geçen gün daha da tehlikeye girmektedir” sözleriyle yaşanan sorunlara dikkat çekti.
89 KADINA DESTEK SUNULDU
Kadına yönelik şiddet karşısında dernek olarak çalışmalarına dair bilgi veren Göksoy, şunları söyledi: “Çukurova bölgesinde kadın hakları ve sorunlarını ilgilendiren konularda açılmış davalarda katılma talebinde bulunmakta ve davalar takip ettirilerek sonuçlandırılmaktadır. Hukuki destek için birebir 53 başvuru yapılmış, telefon ve sosyal medya üzerinden 36, toplamda 89 kadına destek sunularak gerekli yönlendirmeler dahilinde baronun kadın hakları komisyonu ve emniyet güçlerine yönlendirmeler yapılmıştır. Kentimizde yaşanan kadın cinayetleri başta olmak üzere danışanlarımız arasında yer alan 8 kadının şiddet davaları takip edilerek katılma talebinde bulunulmuş, katılma taleplerinin mahkemelerce reddedilmesi durumunda da gözlemci olarak davalar takip edilmiştir.”
Şiddet karşısında kadınların yaşadıkları travmalara da değinen Göksoy, “Eşinden veya herhangi bir erkekten fiziksel şiddet görmüş, isteği dışında cinsel ilişkiye zorlanmış güvenliklerine yönelik algıladıkları tehdide bağlı güncel korku ve yaşamlarını sürdürmeye yönelik çaresizlik duygularını depresyonun en önemli belirleyici etken olduğunu gözlemledik. Kadınlar korku yüzünden normal yaşamına dönmekte zorlandıklarını belirtmektedirler” dedi.
‘GELECEK KAYGISI YAŞIYORLAR’ 
Destek sundukları 20 kadının ifadelerinden yola çıkarak kadınların çocuklarıyla birlikte düşünüldüğünde gelecek kaygısı yaşadığını dile getiren Göksoy, devamında şunları kaydetti: “Şiddet nedeniyle özgüveni zedelenen, umutsuzluk ve çaresizlik yaşayan kadın bu olumsuzluklar karşısında şiddet döngüsüne geri dönmek zorunda kalmaktadır. Derneğimize sosyal medya ve telefon üzerinden ulaşan 100 kadına gerekli destek sağlanarak ilgili kurumlara yönlendirilmiştir. Bu çerçevede çalışmalarımız devam etmekle birlikte dayanışma ağımızı genişleterek kadınları Mimoza Kadın Derneği çatısı altında dayanışmaya davet ediyoruz.”
http://mezopotamyaajansi35.com/tum-haberler/content/view/185874

Diğer Haberler