İstanbul Sözleşmesi

İstanbul Sözleşmesini alanlarda savunmaya devam edecek, yaşam hakkımızdan vazgeçmediğimizi haykıracağız

Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetmesine tepki gösteren Mimoza Kadın Başkanı Çiğdem Göksoy, “Danıştay’ın bu kararı kadına yönelik şiddete ve ölümlere onay vermekten başka bir şey değildir. Bu karara karşı İstanbul Sözleşmesini alanlarda savunmaya devam edecek, yaşam hakkımızdan vazgeçmediğimizi haykıracağız” dedi.

Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetti. Karar 2’ye karşı 3 oyla alındı. Kadın örgütleri ve barolar Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz edilebilecek.

Danıştay’ın kararına tepki gösteren kadınlar ve kadın kurumları, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini belirterek sokağa çıktı.

Mimoza Kadın Başkanı Çiğdem Göksoy da, PİRHA’ya yaptığı açıklamada, kadınlara çocuklara, LGBTİ+’lara yönelik şiddetin son bulması için binbir emekle kazandıkları İstanbul Sözleşmesi’nin bir gecede Cumhurbaşkanlığı tarafından feshedilmesini kabul etmediklerini ve etmeyeceklerini ifade etti.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ MOR ÇİZGİMİZDİR”

Türkiye’de hergün ortalama 5 kadının katledildiği dönemleri yaşandığının altını çizen Çiğdem Göksoy, “Danıştay’ın bu kararı kadına yönelik şiddete ve ölümlere onay vermekten başka bir şey değildir. Aynı zamanda bu şiddet ve ölümleri meşrulaştıran bir karardır. Yürürlükten kaldırılan sözleşme değil, yargının ve iktidarın kadınların, çocukların ve LGBTİ+’ların yaşam hakkına nasıl baktığını da bir kez daha netleştirmiş oldu” dedi.

Kadın hak savunucuları olarak bu kararı tanımadıklarını vurgulayan Çiğdem Göksoy, “İstanbul Sözleşmesi mor çizgimizdir. İstanbul Sözleşmesini alanlarda savunmaya devam edecek, yaşam hakkımızdan vazgeçmediğimizi haykıracağız” ifadelerine yer verdi.

PİRHA/MERSİN 

Diğer Haberler