‘Raziye’yi katleden fail tutuklanmadığı için cinayeti işledi’

PİRHA- Uzun yıllar Barış Can Uçuk adlı erkek tarafından şiddete uğrayan ve tüm girişimleri sonuçsuz kalan Raziye Oskay katledildi. Raziye Oskay’ın avukatı Işıl Akan, Raziye’nin öldürülmemesi için çok çabaladıklarını belirterek, “Kadına yönelik şiddeti engelleyecek ve azaltacak her mücadele aracı ve her hukuki düzenleme biz kadınların can simididir. Bu nedenle İstanbul sözleşmesi tartışmaları ve 6284 sayılı yasanın uygulanma pratiği hayati önem arz etmektedir” dedi. 

 

 

Türkiye’de kadına karşı katliam devam ediyor. Mersin’de Barış Can Uçuk adlı erkek, işe gitmek için evden çıkan Raziye Oskay’ı sokak ortasında tabancayla vurarak katletti. Cinayetin ardından kaçan zanlı polisler tarafından yakalandı. Zanlının emniyetteki işlemleri sürüyor.

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, Raziye Oskay’ın katledilmesi ve kadına yönelik artan şiddete karşı baro merkezinde açıklama yaptı.

Açıklamaya Mersin Kadın Platformu bileşeni kadınlar destek verirken, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi adına açıklamayı Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Arzu Günay yaptı.

“TÜRK CEZA KANUNUNDA ISRARLI TAKİP SUÇ OLARAK DÜZENLENMELİ”

Avukat Arzu Günay, içlerinin acıdığını ve sözün bittiği yerde olduklarının altını çizerek, “Dün 2 kadın cinayeti işlendi. Mersin’de 24 yaşında Raziye Oskay, yine İstanbul’da İstanbul Barosuna kayıtlı kadın meslektaşımız Avukat Dilara Yıldız erkek şiddetine uğrayarak katledildiler” diye belirtti.

Sistemli şekilde Oktay Dönmez tarafından tehdit edilen avukat Dilara Yıldız’ın, olay anında olay yerine gelen polislerin gözü önünde kurşunlanarak öldürüldüğünü aktaran Avukat Arzu Günay, “Her gün en az bir kadın cinayeti ile güne başlar olmak ve bu kadın cinayetlerini normalleştirerek toplumun duyarsızlaştırılması, faillere uygulanan cezaların yetersiz olması ve şiddet gören kadınlar için gerekli tedbirlerin alınmaması nedeni ile gerçekleşen bu cinayetler karşısında, devletin tüm organları ve yargı sisteminin sorumluluğu bulunmaktadır. Türk Ceza Kanunu’nda ısrarlı takibin suç olarak düzenlenmesinin de geciktirilmemesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

“RAZİYE OSKAY, 2017 YILINDAN İTİBAREN ŞİDDET, TACİZ, CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALDI”

Ardından söz alan Raziye Oskay’ın avukatı Işıl Akan, Raziye Oskay’ın 2017 yılından itibaren şiddet, taciz, cinsel istismara maruz kaldığını vurgulayarak, “Raziye Oskay, uzun yıllardır baskı, taciz ve tehditler altında her gün ölmekten korkan, her gün işe giderken önünü arkasını kontrol eden, yanına yaklaşan her yabancıya şüphe ve korku ile bakan, kısacık ömrünü hep öldürülme korkusu ile geçiren henüz 24 yaşında gencecik bir kadındır” dedi.

Barış Can Uçuk’un cinsel saldırı, şantaj ve tehdit suçlarından halen soruşturması devam eden bir savcılık dosyasının olduğunu ve delilleri sunmak sureti ile adli kontrol kararlarına itiraz edip Raziye’nin artık can güvenliği olmadığı yönünde dilekçeler verdiklerini ifade eden avukat Işıl Akan, failin tutuklanmadığını ve cinayeti işlediğini söyledi.

“SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

Avukat Işıl Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her gün onlarca kadının şiddete uğrayıp öldürüldüğü bu ülkede, kadına yönelik şiddeti engelleyecek ve azaltacak her mücadele aracı ve her hukuki düzenleme biz kadınların can simididir. Bu nedenle İstanbul sözleşmesi tartışmaları ve 6284 sayılı yasanın uygulanma pratiği hayati önem arz etmektedir. Bu mücadelede, biz kadınları hukuki olarak geriye götüren hiçbir kararı kabul etmeyecek ve sonuna kadar mücadele edeceğiz. Toplumsal eşitsizliklerin ve kadına yönelik şiddetin sonlandırılması mücadelesi için tek başına yeterli olmasa da İstanbul Sözleşmesi taraf ülkeleri, bireyleri cinsiyet temelli şiddetten korumakla ve adli süreçleri hızlı işletmekle yükümlü tutmaktadır ve biz kadınlar için çok önemlidir.

Bugün ve bundan sonra da, kadına yönelik şiddetin engellenmesi, faillerin en yüksek cezaları alması, gerekli hukuki düzenlemelerin yapılması ve kadınların tüm hukuki kazanımlarına sahip çıkılması noktasında sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

PİRHA/MERSİN

Diğer Haberler