Mimoza Kadın Derneği 1. yılını kutladı: Kadınlar yalnız yürümeyecek-VİDEO

PİRHA- Mimoza Kadın Derneği 1. yılını kutladı. Dernek başkanı Çiğdem Göksoy, Ayşe Gökkan’a verilen hapis cezasının kadın mücadelesine verildiğinin altını çizerek, “Biz kadınlar olarak bu cezayı kabul etmiyor, Ayşe Gökkan’ın yanında olduğumuzu belirtiyoruz” dedi.

Mersin’de 1 yıldır kadın alanında çalışmalar yapan Mimoza Kadın Derneği, kuruluş yıldönümünü düzenledikleri etkinlikle kutladı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, HDP’li kadın yöneticiler, kadın kurum temsilcilerinin yanı sıra onlarca kadının katıldığı etkinlikte ilk olarak Mimoza Kadın Derneği Başkanı Çiğdem Göksoy konuştu. Göksoy, kadınların önündeki resmi ideolojinin ciddi engeller oluşturduğunu belirterek “Bu anlayışa karşı mücadele eden Türkiye kadın hareketini mücadelesiyle büyüten Kürt kadın hareketinin sözcüsü Ayşe Gökhan’ın şahsında verilen 30 yıllık ceza aslında kadın hareketini geriletmeye yönelik politikanın sonucu olarak görüyor ve kabul etmiyoruz” dedi.

“İLGİLİ MAKAMLAR, CİNAYATLERİN ÖNÜNÜ AÇMAKTALAR”

Kadın dayanışması konusunda mücadelelerini büyüteceklerini belirten Çiğdem Göksoy, yaptıkları çalışmalara dair de bilgi paylaştı. Türkiye’de Özgecan Aslan cinayetinden bugüne 2 bine yakın kadının katledildiğini ifade eden Çiğdem Göksoy, şunları söyledi:

“Bu cinayetle ayaklanıp genelgeler yayımlamak kadın cinayetlerinin önüne geçmek için kalıcı bir çözüm getirmediği gibi erkeğe cesaret veren politikalar halen devam etmektedir. Bunun en bariz örneği ise kazanılmış halklarımız üzerinden siyasete malzeme yapılan ve bir gecede fesih edilen İstanbul Sözleşmesi’dir. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının ardından 130’dan fazla kadın katledilirken bunun 106 kadın cinayeti şüpheli olarak kayıtlara geçti. Kadınlar güvende olmaları gereken yerlerde evlerinde de katledilmeye devam edilirken ilgili makamların kadın kırımını görmemesi ve politika üretmemesi cinayetlerin önünü açmaktadır.”

2020 yılında Çukurova’da 29 kadının katledildiğini vurgulayan Çiğdem Göksoy, “2021 yılı Çukurova bölgesinde Ocak ve Eylül ayı verilerinde baktığımızda ise toplam 12 kadın katledildi. Bunun 9‘u ise ‘şüpheli ölüm’ olarak kayıtlara geçmiştir. Kayıtlara yansıyan bu verileri paylaşmak bizleri duygu olarak ağır bir yükün altına koysa da, farkında olarak kadın mücadele ağlarını geliştirmek ve bu doğrultuda politika üretmek, üretilen politikaları ilgili makamlarda çözüm odaklı çalışma yürütmesi doğru olandır” diye konuştu.

“KADIN BAKANLIĞI KURULMALI!”

Çiğdem Göksoy, çözüm önerilerini ise şu şekilde sıraladı:

“- İstanbul sözleşmesine geri dönülsün.

-6284 sayılı Aileyi Koruma Yasası etkin kullanılsın.

-Kadın konuk evlerinin sayısı artırılarak yaşam koşulları iyileştirilsin, tespit edilen sorunlar temelinde dayanışma evleri olarak yeniden yapılandırılsın.

-Medyada kadına yönelik şiddeti özendirici, meşrulaştırıcı yayın ve haberler yapılmamalı.

-6284 Sayılı Ailenin Korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanunda geçen delil ve belge aranmadan şiddet mağduru kadınlar hemen korumaya alınmalı.

– Hâkim ve mülki amirlerin ivedilikle koruyucu tedbir alabilmesi ve fail bu tedbirlere uymadığında dava süreci başlamadan zorlama hapsi uygulanmalı.

-Çocuk yaşta evliliklerin önleyici yasaların Lanzarote Sözleşmesinin gerekliliklerinin ivedilikle uygulanmalı.

-Şiddet hattının tek hatta değil bağımsız 7-24 çalışan  bir hat olması,

-Aile bakanlığı yerine özgün kadın bakanlığının kurulması,

-Kadının ikincil cinsiyet durumundan çıkartılıp toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı politikalar geliştirilmeli.”

Çiğdem Göksoy’un konuşmasının ardından avukat Figen Alp, faaliyet raporunu paylaştı. Kadın kurumlarının mesajlarının okunduğu etkinlik Şair Jana Med İnanç’ın seslendirdiği şiirlerle sona erdi.

Diren KESER/MERSİN

https://www.pirha.net/mimoza-kadin-dernegi-1-yilini-kutladi-kadinlar-yalniz-yurumeyecek-video-293455.html/23/10/2021/

Diğer Haberler